معاون روابط کار: افزایش بهره‌وری، بدون توجه به صیانت و سلامت نیروی کار ممکن نیست

معاون روابط کار: افزایش بهره‌وری، بدون توجه به صیانت و سلامت نیروی کار ممکن نیست
وبینار روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای سال ۲۰۲۱ با همت انجمن متخصصین بهداشت حرفه‌ای ایران، با حضور معاون روابط کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار شد .

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، در این نشست حاتم شاکرمی تصریح کرد: با اصل فعالیتِ انجمن متخصصین بهداشت حرفه‌ای ایران، موافق هستیم و همیشه سعی کردیم حامی تمامی تشکل‌هایی باشم که در زمینه صیانت و سلامت از نیروی کار، فعالیت دارند.
وی افزود: اما بحثی که وجود دارد ثبت این انجمن در وزارت کشور است و ابهامی در فعالیت صنفی آن و افرادی که به عنوان عضو در انجمن فعالیت دارند ایجاد می‌کند.
شاکرمی با بیان این که این انجمن صرفا فعالیت و رویکرد صنفی دارد، بنابراین ثبت آن در وزارت کشور می‌تواند رویکر دیگری را ایجاد کند پیشنهاد کرد که انجمن تغییر رویکردی در این زمینه داشته باشد.
معاون روابط کار با تاکید بر ضرورت ترویج فرهنگ ایمنی، بهداشت کار و روانشناسی شغلی گفت : باید آموزش ایمنی و بهداشت کار و روانشناسی در سطح مهدکودک ،دبستان و سایر سطوح و متون آموزشی لحاظ شود.
وی در ادامه گفت : ایجاد رویکرد ایمنی و بهداشت حرفه ای برای مدیران سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی و تولید یک ضرورت است که باید در آموزش مدیران هم این مهم دیده شود .
معاون روابط کار در ادامه تاکید کرد :در همه مجوز ها و دستورالعمل های کاری باید توجه و رعایت ایمنی و بهداشت کار به عنوان یک پیوست دیده و لحاظ شود.
شاکرمی با تاکید بر بحث سلامت و صیانت از نیروی کار گفت: طبیعتا کمک به نیروی انسانی، کمک به تولید و اشتغال ورونق اقتصاد کشور است.
وی افزود: در برنامه چهارم، برای رشد و توسعه اقتصادی کشور، ۸ درصد رشدپیش بینی شد که دو درصد این رشد در بخشِ افزایش بهره‌وری نیروی کار دیده شد و تحقق این دو درصد بدون توجه به صیانت و سلامت نیروی کار ممکن نیست.
شاکرمی تصریح کرد: خود را مکلف می دانیم از تشکل هایی که در راستای سلامت و ارتقای استاندارد های محیط کار فعالیت می‌کنند حمایت کنیم.
معاون روابط کار تاکید کرد: ایجاد رویکرد ایمنی و بهداشت کار برای مسئولان و مدیرانِ سازمانها و بنگاه‌های اقتصادی نیز موضوع مهمی است که متاسفانه در برخی موارد شاهد هستیم که به دلیل پایین بودن اعتقاد بعضی از مدیران به اجرای کامل مقررات ایمنی و بهداشت کار به صورت نظام مند و عدم استفاده از متخصصین، اثربخشیِ آن در بخشی از بنگاه ها کاهش داشته است.
شاکرمی همچنین گفت: موردی دیگری که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت، رعایت دستورالعمل های ایمنی و بهداشت کار در صدور مجوزها است. همچنین درخصوص بحث نظارت در دستگاه نظارتی باید هماهنگی و هم افزایی بیشتری صورت گیرد و حتی اگر لازم باشد در قوانین و مقررات بازنگری‌هایی صورت گیرد.
۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۲۰:۱۸
تعداد بازدید : ۶۷
کد خبر : ۲۳۸,۴۶۲