معاون روابط کار در اصفهان: به ازای هر 15 هزار نفر یک بازرس کار در کشور وجود دارد

معاون روابط کار در اصفهان: به ازای هر 15 هزار نفر یک بازرس کار در کشور وجود دارد
بازرسان کار، حافظان سلامت نیروی کار در کشور هستند و در شرایط شیوع ویروس کرونا در کاهش تلفات نیروی انسانی نقش اثر گذاری داشته اند.
به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان، معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جمع بازرسان این استان تصریح کرد: این نقش بسیار ارزشمند است و با آیین نامه و مقررات محقق نمی شود، این افراد با حضور مستمر خود در پیشگیری از بحث شیوع ویروس کرونا ، حوزه آموزش ، تأمین وسایل حفاظت فردی ، فاصله گذاری های اجتماعی و نظارت در صف مقدم خدمت کردند.

حاتم شاکرمی افزود: بر اساس استانداردهای جهانی به ازای هر 10 هزار نفر یک بازرس کار باید وجود داشته باشد اما ما به ازای هر 15 هزار نفر یک بازرس کار در کشور داریم.

معاون روابط کار تاکید کرد: در اصفهان به ازای هر 17 هزار نفر نیروی کار یک بازرس کار وجود دارد که تلاش و مسئولیت مضاعفی را تحمل می کنند که قابل تقدیر است.

وی با بیان این که به رغم همه محدودیت ها از نظر نیروی انسانی و منابع، خوشبختانه ضریب شدت حوادث منجر به فوت نسبت به سال های گذشته کاهش یافته است، تصریح کرد: باید از سرمایه ها به نحو مطلوبی استفاده کنیم.

شاکرمی تصریح کرد: در حوزه بازرسی کار تکمیل پست های خالی، توانمند سازی نیروی انسانی از لحاظ آموزش و ابزار کار مورد توجه قرار گرفت.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: جایگاه کشور از نظر سلامت نیروی کار طبق نظر سازمان ILO ، در جایگاه مثبتی قرار دارد، با این حال در این حوزه به تغییر و تحول نیازمندیم.

شاکرمی، تأمین ابزار مورد نیاز بازرسین کار را مورد توجه قرار داد و اظهارکرد: ابزار کار تخصصی شامل اندازه گیری ها و آلاینده سنجی ها، رایانه دستی (لپ تاپ) و رایانه لوحی (تبلت ) و... است؛ به رغم مشکلات جدی که برای تامین تجهیزات از نظر منابع مالی وجود دارد امیدوار هستیم بخشی از این ابزار ها تأمین شود.

وی ادامه داد: تهیه رایانه های لوحی با قابلیت دسترسی بازرسین به منابع قانونی، مستند سازی حوادث ، ابلاغ اخطار و ... در دستور کار قرار دارد.

شاکرمی همچنین گفت: ایجاد مسیر ارتقا شغلی برای بازرسان کار در حال پیگیری است ، برای اصلاح ساختار بازرسی و فراهم شدن مسیر ارتقا شغلی و انگیزشی مالی بازرسین نیز اقداماتی انجام شده است.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که «انسان سالم، عامل توسعه پایدار و حافظ انسان سالم در محیط کار، بازرسین کار هستند»، بر توجه بیشتر به سلامت روحی و روانی تاکید کرد.

وی به کارگیری بازرسین کار در حوزه های غیر تخصصی را نادرست خواند و گفت: استخدام نیروی فنی و ارائه آموزش های مقدماتی 120 ساعته توام با تجربه کاری، دانش علمی و تخصص در حفظ سلامت نیروی کار موثر است.

شاکرمی با بیان این که 20 هزار کمیته حفاظت ایمنی وفنی تشکیل داده ایم، افزود: لازم است برای ارتقا توان دانش اعضای کمیته حفاظت فنی برنامه ریزی کنیم، صرفاً تشکیل یک کمیته حفاظت ایمنی و فنی در یک واحد اقتصادی کافی نیست و زمانی اعضای آن می توانند بازوی مناسبی برای بازرسان کار باشند که از آموزش های لازم و کافی برخوردار شوند.

وی ادامه داد: باید ارائه آموزش های تخصصی برای بازرسین کار، آموزش های عمومی برای کارگران و کمیته های حفاظت فنی با استفاده از ابزار الکترونیکی تداوم داشته باشد که بستر های مورد نیاز آن در سامانه جامع روابط کار پیش بینی شده است.
۱۷ اسفند ۱۳۹۹ ۱۵:۳۵
تعداد بازدید : ۸۴۸
کد خبر : ۲۳۵,۹۶۸