یک مقام مسئول در وزارت کار اعلام کرد؛آمار فعالیت ۳.۵ میلیون کارگر فاقد بیمه در کشور مستند نیست

یک مقام مسئول در وزارت کار اعلام کرد؛آمار فعالیت ۳.۵ میلیون کارگر فاقد بیمه در کشور مستند نیست
مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار گفت: این وزارتخانه به دادخواست هر کارگری حتی در صورت نداشتن مدرک رسمی، پاسخ می‌دهد و تعداد ۳.۵ میلیون کارگر فاقد بیمه، آمار درستی نیست.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه خبر، کورش یزدان در یک برنامه تلویزیونی که با موضوع «بررسی چالش‌های کارگران غیررسمی» برگزار شد، در واکنش به اخباری مبنی بر وجود ۳.۵ میلیون کارگر فاقد بیمه در کشور که فعالیت زیرزمینی دارند و خارج از شمول بیمه تامین اجتماعی و قانون کار هستند، گفت: چنین آماری وجود ندارد و لازم است این اعداد و ارقام، بر اساس مشاهدات میدانی و مستندات اعلام شود.
وی با بیان اینکه رسیدگی به شکایات کارگران به روابط کاری صرف منوط نیست، افزود: در مواردی که کارگر حتی مدرک رسمی دال بر فعالیت در واحدی را نداشته باشد، بازرسان ما پیگیری، نظارت و احصاء می‌کنند.
مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار ادامه داد: به طور کلی کارگاه رسمی یا غیررسمی حوزه بررسی ما نیست؛ بلکه هر عملی در هر جایی صورت بگیرد، مشمول بررسی کارشناسان ما خواهد شد.
یزدان سپس از آغاز ثبت نام کارگران و کارفرمایان سراسر کشور در دفاتر پیشخوان دولت برای دریافت خدمات غیرحضوری با عضویت در سامانه جامع روابط کار خبر داد و گفت: با راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار، تقریبا تمامی خدمات حوزه روابط کار به صورت الکترونیکی و غیرحضوری ارائه می‌شود.
وی افزود: تمام دفاتر پیشخوان دولت در سراسر کشور مکلف شدند در صورت مراجعه کارگران و کارفرمایان، نسبت به احراز هویت آنان و تخصیص نام کاربری و رمز عبور برای آن‌ها به منظور استفاده از خدمات سامانه جامع روابط کار و برخورداری از کارپوشه الکترونیکی اقدام کنند.
مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره سامانه جامع روابط کار و خدمات آن به کارگران و کافرمایان گفت: در این سامانه ۴۷ زیرسامانه پیش بینی شده که در حال حاضر دو زیرسامانه «ثبت دادخواست مرحله بدوی» و «مرحله بدوی دادرسی کار» راه‌اندازی شده و کارکنان و کارفرمایان می‌توانند پس از تشکیل پرونده الکترونیکی دادخواست خود را به صورت الکترونیکی از طریق سامانه جامع روابط کار به آدرس www.prkar.mcls.gov.ir بدون مراجعه حضوری به ادارات کار، ثبت کنند.
۲۶ شهریور ۱۳۹۸ ۲۱:۱۶
تعداد بازدید : ۲۱۹
کد خبر : ۱۶۶,۰۹۴