نخستین نشست شورای عالی حفاظت فنی در سال 98 برگزار شد

نخستین نشست شورای عالی حفاظت فنی در سال 98 برگزار شد
نخستین نشست شورای عالی حفاظت فنی در سال 1398 به ریاست " حاتم شاکرمی " ، معاون روابط کار وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و رئیس شورای عالی حفاظت فنی به دبیری "علی مظفری" ، مدیر کل بازرسی کار و با حضور"امیرعباس پرکنی رئیس مرکز تحقیقات، تعلیمات و حفاظت فنی بهداشت کار و اعضای این شورا تشکیل شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شاکرمی در این نشست گفت : اجرای ماده 87 قانون کار توسط متولیان صدور مجوز تاسیس و پروانه بهره برداری کارگاههای کشور باید مورد توجه قرار گیرد.
وی در ادامه گزارشی از ماموریت خود به عنوان نماینده وزیر در مناطق آسیب دیده از سیل جنوب کشور ، گستردگی و شدت آسیب وارده به زیرساخت ها و کارگاه ها که معیشت مردم منطقه را با چالش مواجه کرده است، ارائه کرد.
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، یکی از برنامه های اولویت دار سال جاری را اجرای صحیح ماده 87 قانون کار اعلام و بر ضرورت استعلام ماده 87 قانون کار از ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ها، قبل از صدور هر گونه مجوز احداث و پروانه بهره برداری از کارگاه ها تاکید کرد و گفت : رعایت این امر مهم از سوی دستگاه های کشور یک الزام قانونی است .
شاکرمی به اتخاذ سیاست های تشویقی برای کارفرمایان در راستای سالم سازی محیط کار و خروج بخش های سخت و زیان آور کارگاه ها در راستای تکالیف قانونی کارفرمایان اشاره و خاطرنشان کرد: برنامه ریزی جهت بازدید میدانی از کارگاه هایی که مشاغل آن ها سخت و زیان آور شناخته شده و امکان سالم سازی آنها ظرف مدت 2 سال مقدور بوده است، نیز باید در دستور کار اداره کل بازرسی و همچنین شورای عالی حفاظت فنی قرار گیرد.
در ادامه مظفری، مدیر کل بازرسی کار و دبیر شورای عالی حفاظت فنی بر اهمیت اجرای ماده 87 قانون کار و جایگاه و اهمیت ساختاری این ماده قانونی در پیشگیری از حوادث اشاره کرد.
وی همچنین فرا رسیدن روز جهانی ایمنی و بهداشت کار 28 آوریل (هشتم اردیبهشت ماه) با شعار «آینده ای ایمن و سلامت کار» را به جامعه کار و تولید و اعضای آن تبریک گفت.
دبیر شورای عالی حفاظت فنی وزارت تعاون ، کارو رفاه اجتماعی ، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد شورای عالی در سالی که گذشت و همچنین برنامه های شورای عالی حفاظت فنی در سال 1398 از مشارکت اعضا قدردانی کرده و گزارشی نیز از عملکرد کمیته های استانی مشاغل سخت و زیان آور در سال 1397 ارائه کرد.
عباس پرکنی ، رییس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت تعاون ، کارورفاه اجتماعی نیز در این جلسه با تاکید بر اهمیت موضوع سالم سازی محیط کار بر ضرورت همکاری کارفرمایان و کارگران در این خصوص تاکید کرد و از اعلام آمادگی آن مرکز برای ارائه مشاوره های فنی برای سالم سازی محیط کار خبر داد .
لازم به ذکر است در این جلسه پیشنهاداتی نیز از طرف اعضای شورا در خصوص انجام هرچه بهتر وظایف قانونی شورای عالی حفاظت فنی مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.
در این جلسه همچنین بخش هایی از آیین نامه داخلی شورای عالی حفاظت فنی مورد بازنگری قرار گرفت.

۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۹:۲۳
تعداد بازدید : ۵۶
کد خبر : ۱۴۶,۳۴۰