پرداخت ۱۸۲۰ میلیارد تومان تسهیلات برای رونق واحدهای تولیدی

پرداخت ۱۸۲۰ میلیارد تومان تسهیلات برای رونق واحدهای تولیدی

کریم یاوری، مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه در شرایط خطیر کنونی کارگران و کارفرمایان و سهامداران و سرمایه گذاران و مدیران بنگاه های اقتصادی در خط مقدم کار و تولید هستند و ما همه باید به آنها کمک کنیم گفت: نقش بی‌بدیل کارگران در پیروزی انقلاب قابل توجه بوده آنها شایسته خدمتگزاری بهتر هستند کارگران در تمامی شرایط حساس انقلاب اسلامی از جمله پیروزی انقلاب و جنگ و فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی و صنعتی و معدنی و کشاورزی همراه ای بسیار ارزشمندی داشته دارند و خواهند داشت.

وی با بیان اینکه مشکلات بنگاه های اقتصادی صرفاً نقدینگی نیست گفت: پاره ای از مشکلات درون کارگاهی است همانند(بالابودن هزینه های تولید، انباشت محصولات تولیدی، نیاز به اصلاح ساختار،اختلاف بین سهامداران،بعضا سومدیریت وبخش برون کارگاهی مانند رکود صنعت،تحریم ها، واردات بی رویه،قاچاق کالا،مطالبات از سایر سازمان هاو... است.

یاوری گفت: کارگران ایران اسلامی دل در گرو اسلام انقلاب و مردم دارند .در حال حاضر کارگران علی رغم مسائل مالی و دستمزدهای حداقلی با تمام توان در پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاه‌ها دوش به دوش کارفرمایان در جهت مشکلات بنگاه‌ها اهتمام دارند.

وی صیانت از نیروی کار را ضروری دانست و افزود: برای صیانت از نیروی کار کارفرمایان، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران وحفظ حیات بنگاه های اقتصادی ، پایداری تولید و تثبیت اشتغال رسیدگی حل و فصل مشکلات بنگاه های اقتصادی مشکل دار ضروری است.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار عنوان کرد: در سال 96 بنگاه‌های اقتصادی از محل رونق تولید برای تثبیت اشتغال و بهینه کردن خطوط تولید و ادامه فعالیت حدود بیش از 18 هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت نمودند.

وی گفت: در سال 97 نیز طرح رونق تولید برای واحدهای صنعتی معدنی کوچک و متوسط اجرا گردید. همچنین بنگاه هایی که نیاز به بازسازی و نوسازی دارند و طرح های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی 60 درصد اجرا و به آنها تسهیلات دریافت گردید در سال 97 نیز تاکنون هزار و 820 میلیارد تومان از محل رونق تولید به بنگاههای اقتصادی پرداخت شده است.

یاوری بیان کرد: مقرر شد در راستای طرح اصلاح ساختار توسط شورای عالی حمایت موثر در جهت هرگونه تغییر یا بازسازی خط تولید، جابجایی کارگاه و ماشین آلات به منظور کاهش وابستگی و بهینه کردن تولید در راستای سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی دولت صورت پذیرد.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار گفت: در جهت صیانت از نیروی کار،پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاه‌ها در 9ماهه اول 97 با حمایت های موثر از 1357 بنگاه زمینه برای تثبیت حدود304 هزار شغل فراهم آمد شد.

وی اظهار داشت: همچنین مسائل مربوط به حدود 1352 بنگاه مشکل دار را با جدیت رصد و پیگیری شد. مقرر شده است استانداران به عنوان رئیس کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به همراه کلیه اعضاء کارگروه به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که هر روز یک بنگاه مشکلدار یا بحرانی را مورد بازدید قرار داده و از محل بنگاه با همفکری مدیران کارفرمایان و سهامداران کارگران مشکلات آنها را بررسی رسیدگی و حل و فصل نمایند.

یاوری با بیان اینکه در سال 96 حدود سی هزار مقرری بیمه بیکاری به مراکز فنی حرفه ای برای مهارت آموزی و تجدید مهارت معرفی گردیده اند افزود:در 9 ماه سال جاری نیزحدود حدود 22هزار و 500 نفر به مراکز فنی حرفه ای معرفی شدند.

وی گفت:برای تعادل بخشی به منابع و مصارف بیمه بیکاری و افزایش پوشش مقرری بگیران بیمه بیکاری کارگاه های مشترک بین ادارات تعاون کار رفاه اجتماعی و تامین اجتماعی و شرکای اجتماعی شکل گرفته و به جدیت دنبال می‌شود. مقرری بیمه بیکاری برای کارگران مشمول از روز اول قابل پرداخت است و کارگران مکلفند مکلفند ظرف 30 روز از تاریخ بیمه بیکاری با اعلام مراتب بیکاری به واحدهای تعاون کار و رفاه اجتماعی آمادگی خود را برای اشتغال به کار به کار تخصصی یا مشابه اعلام نمایند.

۲۹ بهمن ۱۳۹۷ ۱۱:۰۷
تعداد بازدید : ۱۲۷
کد خبر : ۱۴۰,۹۳۴