نشست سه جانبه گرایی با حضور تشکل های کارگری استان کرمان

نشست سه جانبه گرایی با حضور تشکل های کارگری استان کرمان

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان، حاتم شاکرمی در نشست سه جانبه گرایی با حضور تشکل های کارگری استان کرمان با بیان اینکه کارگر،کارفرما و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید بحث استانداردسازی شرایط محیط کار را جزو اولویت های اول قرار دهند افزود: این مهم را به عنوان یکی از برنامه ها دنبال خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه به خواسته های کارگران براساس قانون رسیدگی می شود افزود: تشکل های کارگری استان با انجمن صنفی و شورای اسلامی کار هماهنگی و همکاری داشته باشند.
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه یکی از سیاست های وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی توسعه و تشکیل تشکل های کارگری، کارفرمایی و بهره مند شدن کارگران از حقوق صنفی است گفت: اگر واحد کارگری خاصی خواهان انجمن صنفی و شورای اسلامی باشند؛ مخالف این نیستم و سیاست بر این است که در همه واحدهای مشمول تشکل ها فعال باشند.
**روحیه تشکل گرایی باید تقویت شود
شاکرمی با بیان اینکه روحیه تشکل گرایی مهم تر از تشکل های کارگری است تصریح کرد: متاسفانه در برخی از واحدهای تولیدی فقط تشکل تشکیل می شود در حالی باید روحیه تشکل گرایی تقویت شود.
وی افزود: با آموزش می توان بحث هم افزایی و تشکل گرایی را تقویت کرد.
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: متاسفانه در بسیاری از واحدهایی که 10 سال پیش مشمول مشاغل سخت و زیان آور شده اند؛ هیچ اقدامی برای خروج از سخت و زیان آور محیط کار انجام نداده اند.
وی بیان داشت: براساس تحریم های سخت و ظالمانه در یک شرایط سخت و دشوار اقتصادی قرار داریم و عبور از این شرایط همت همگانی می طلبد.
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: از شرایط موجود باید یک درک مشترکی داشته باشیم و بخشی نگری نگاه نکنیم.
شاکرمی با اشاره به اینکه برخی از واحدها به خاطر پرداخت کمتر حقوق دستمزد کارگران را در فهرست بیمه رد نمی کنند که این خلاف قانون است بیان داشت: این مهم باید اصلاح شود در غیر این صورت با آن ها برخورد قانونی می شود.
وی با اشاره به اینکه بین مزد و هزینه های زندگی کارگران شکاف وجود دارد یادآورشد: تلاش می شود با همکاری شرکای اجتماعی به یک دستمزد قابل قبولی برای کارگران برسیم.
نشست سه جانبه گرایی با حضور تشکل های کارگری،مدیرکل تامین اجتماعی و مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان برگزار شد.

رضا اسماعیلی نیز در نشست سه جانبه گرایی با حضور معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه صدای کارگران در تصمیم گیری های دولت تاثیرگذار است افزود: بنای کار را بر پایه گسترش فعالیت های تشکلات کارگری و اصل سه جانبه گرایی قرار داده ایم.
وی با بیان اینکه دولت نقش نظارتی در تشکل های کارگری دارد زیرا اگر مداخله گرایی را داشته باشند؛ به طور قطع انحراف پیدا می شود اظهار داشت: قشر کارگر و کارفرما باید حمایت شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با بیان اینکه زحمت اقتصاد کشور بر دوش کارگر و کارفرما است بیان داشت: کارگران در تصمیم گیری های تولید کشور دخیل هستند.
اسماعیلی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات را در حوزه کارگران با گفتمان سازی برطرف کرده ایم تصریح کرد: مشکلات کارگران ساختمانی در استان کرمان با راه اندازی سامانه ای برای فعالیت این قشر برطرف می شود.
** دستمزد کارگران اصلاح شود
رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان کرمان و عضو هیئت مدیره مجمع عالی نمایندگان کشور با اشاره به اینکه کارگران نقش بسزایی در اقتصاد کشور دارند افزود: تجهیزات استخراج معادن باید بروز رسانی شود.
سید ابراهیم اسلامی از معاون وزیر کار خواستار اصلاح دستمزد کارگران شد و گفت: امیدواریم در سال جاری در شورای عالی کار دستمزد واقعی کارگران اصلاح شود.
نشست سه جانبه گرایی روز چهارشنبه با حضور معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرکل بازرسی وزارت کار، مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمان و جمعی از تشکل های کارگری استان برگزار شد.

علی حسینی مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمان در نشست جانبه گرایی که با حضور معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی از دستگاه های زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوده و متولی بیمه کارگران است افزود: در زمینه مشاغل سخت و زیان آور در استان کرمان بین تشکل ها و دستگاه های زیر مجموعه وزارت ارتباط و تعامل خوبی وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه طی سال های گذشته تعدادی از کارگران در پیمانکاری هایی فعالیت داشته اند که دستمزدهای واقعی آن ها توسط کارفرمایان پرداخت نشده است تصریح کرد: انتظار کارگر این است که دستمزد واقعی را دریافت کند و پرداختی در زمان مستمری همانند زمان اشتغال باشد.
مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمان با اشاره به اینکه قانون تامین اجتماعی یک قانون مترقی و پیشرفته است و پاشه آشیل امنیت و رفاه اجتماعی است گفت: بسیاری از صندوق های بازنشستگی با مشکل مواجه شده اما صندوق تامین اجتماعی با حمایت شرکای اجتماعی همچنان پایدار است.
** وجود بیش از 600 تشکل کارگری در استان کرمان
معاون روابط کار اداره کل تعاون کار رفاه اجتماعی استان کرمان نیز در این آیین با اشاره به اینکه در استان کرمان 310 هزار نفر بیمه شده اجباری وجود دارد افزود: 642 تشکل کارگری در استان کرمان فعال است.
هادی آرمین با اشاره به وجود 17 کانون کارگران در سطح استان گفت: ارتباط سه سویه بین نمایندگان دولت، کارگران و کارفرمایان در استان وجود دارد.
وی تصریح کرد: بسیاری از انجمن های کارگری از بنیه مالی خوبی برخودار نیستند و این امر تاثیر نامطلوبی را در عملکرد تشکل ها دارد.
نشست سه جانبه گرایی روز چهارشنبه با حضور حاتم شاکرمی معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرکل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تشکل های کارگری استان کرمان برگزار شد.

۲۹ دی ۱۳۹۷ ۰۹:۱۰
تعداد بازدید : ۲۶۲
کد خبر : ۱۳۷,۵۷۸