نشست شورای عالی کار با موضوع " پایداری بنگاه‌های اقتصادی و حفظ اشتغال موجود"برگزار شد

نشست شورای عالی کار با موضوع «پایداری بنگاه‌های اقتصادی و حفظ اشتغال موجود» در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد .

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی این نشست سه شنبه سیزدهم آذر با حضور کریم یاوری مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری و شرکای اجتماعی برگزار و به طور خاص به راهکارهای خروج و برون رفت واحدهای تولیدی از رکود و تعطیلی، بررسی و مختصات حمایت از این واحدها و صیانت از نیروی کار و حفظ اشتغال موجود پرداخته و گزارشی از آخرین وضعیت بنگاه های مشکل دار ارائه شد.

بر اساس آخرین گزارش از وضعیت بنگاه های مشکل دار، تا پایان شهریور امسال، ۱۳۵۶ بنگاه مشکل دار شناسایی شده است که بیش از ۱۴۵ هزار نیروی کار در این واحدها مشغول به کار هستند. از این تعداد نیروی شاغل در بنگاه های مشکل دار، ۱۱۲ هزار نفر (78 درصد ) قرارداد موقت فعالیت می کنند.

از مجموع بنگاه های مشکل دار، ۸۷ درصد واحدها بنگاه خصوصی، ۹ درصد از بنگاه های مشکل دار تعاونی و ۴ درصد نیز از بنگاه های دولتی هستند.

۸۹ درصد بنگاه های مشکل دار «صنعتی»، 6درصد «کشاورزی» و 5 درصد نیز «خدماتی» هستند.

«کمبود نقدینگی » نخستین مشکل «درون کارگاهی» بنگاه‌های اقتصادی شناسایی شده است. پس از آن «بدهی معوق»، «مطالبات کارگری » و «بالا بودن هزینه های تولید» از جمله مشکلات درون بنگاهی کارگاه‌ها به شمار می رود .

همچنین رکود صنعت ، عدم تامین مواد اولیه ،عدم فروش بازار داخلی و مشکلات روند اداری ثبت سفارشات نیز مشکلات برون کارگاهی تلقی می شوند و ارتباطی به مشکلات درونی کارگاه‌ها ندارند.

۱۴ آذر ۱۳۹۷ ۱۰:۵۵
تعداد بازدید : ۴۹
کد خبر : ۱۳۲,۸۵۴