نشست مشترک تشکلات صنفی کارگری با ریاست مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار

به نقل از مرکز ؛ جلسه ای مرکب از هیات مدیره تشکل های صنفی کارگری و رییس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار در محل آن مرکز تشکیل شد 

در این نشست رئیس مرکز (عباس گرگی) اظهار داشتند: مطالبه، پیش زمینه توسعه است و ضروری است تشکلات کارگری و کارفرمایی مطالبات صنفی را در فضای همکاری و مساعدت با بخش دولتی مطرح نمایند تا با همفکری تمام ارکان موثر در اشتغال کشور، یک ساختار برد – برد بر نظام کارگری و کارفرمایی تحت نظر دولت در کشور حاکم شود. ایشان مقاوله­نامه 187سازمان بین المللی کار با موضوع چارچوب ایمنی و بهداشت شغلی را مسیری مطمئن برای اقدام مشترک همه دستگاه­ های وظیفه ­مدار دولتی و غیردولتی برای هم افزایی ملی در بهبود ایمنی و بهداشت کار در کشور برشمردند و همچنین به نهادینه کردن حق کارگر در امتناع از کار ناایمن را با عملیاتی کردن صدای ایمنی (Safety Voice) برای گزارش کردن مخاطرات کاری به مبادی دولتی نظیر بازرسی کار برای پیگیری قانونی موضوع را خاطر نشان شدند. در ادامه به مدل­های نوین بررسی حوادث نظیر مدل راسموسن – هاپکی نز اشاره شد که بر خلاف مدل­های بررسی حوادث قدیمی نظیر مدل دومینوی هاینریش که حوادث را صرفاً از بعد محیط و رفتار ناایمن تجزیه و تحلیل می­ کند، حوادث را در لایه ­های بسیار جزئی­تر و با ارتباطات پیچیده ­تر تحت بررسی قرار می­ دهد تا به نوعی به جای سرزنش قربانی، همه عوامل اصلی و جزئی در بروز حوادث تحلیل شود. رئیس مرکز به نبود نظام بازخورد در خصوص گزارشات مسئولین ایمنی ثبت شده در کارگاه­ ها انتقاد کردند و اضافه نمودند ضروری است سیستمی نظام­ مند در قالب یک برنامه کاربردی (application) برای مدیریت و جمع­بندی گزارشات مسئولین ایمنی در کشور تدوین شود تا شکست کنترلی (loss of control) در این ساختار حادث نشود.

فایل ارائه شده در خصوص صدای ایمنی از محل این پیوند دردسترس می­ باشد.

آقای شوکت در این نشست به چالش­های تامین ایمنی در کارگاه­ها و بویژه کارگاه­های ساختمانی اشاره نمودند و یادآور شدند بیش از 50 درصد حوادث کاری منجر به فوت در صنعت ساختمان رخ می­دهند و به تجربیات موفق آموزش ایمنی کار در استان مازندران به کارگران ساختمانی و همچنین استان قم اشاره نمودند.

آقای ساداتی نیز به درس­های فرا گرفته از حادثه انفجار گاز در معدن زغالسنگ زمستان یورت در اردیبهشت سال 96 اشاره نمودند و ضرورت توجه ویژه مسئولان به معادن زغالسنگ برای پیشگیری از حوادث مشابه را خواستار شدند.

آقای ابوی نیز خواستار توجه ویژه به امور ایمنی کار بویژه آموزش ایمنی کار شدند و ضرورت جبران کمبودها و مطالبات انباشته از قبل را خاطر نشان شدند.

آقای نیازی به بهره­گیری از تجربیات موفق بین المللی در حفاظت فنی، استقرار استراتژی جامع در ایمنی کار، ظرفیت­ های ماده 94 قانون کار برای حق کارگران از امتناع انجام کار ناایمن، ضعف امور انتشارات و نشر در خصوص حفاظت و بهداشت کار و ابعاد الحاق به مقاوله­ نامه 81 سازمان بین المللی کار در خصوص بازرسی کار اشاره نمودند.

آقای شیری نیز ابعاد اجتماعی و اقتصادی حوادث ناشی از کار در صنعت ساختمان را یادآور شدند و اظهار داشتند در بسیاری از موارد کارفرمایان صنعت ساحتمان به علت این که کارفرمایانی هستند که برای مصارف شخصی نسبت به احداث واحدهای مسکونی اقدام می­ نمایند، نمی­ توانند خسارات مترتب حوادث را به کارگران قربانی در حوادث شغلی پرداخت نمایند و یک چرخه فرسایشی حقوقی در پیگیری­های قضایی این پرونده­ ها برای مصدومین و خانواده حادثه­ دیدگان بوجود می­ آید.

در ادامه آقای اشرف منصوری به تفاهم­نامه­ مشترکی که در حاشیه این نشست به امضای نامبرده به نمایندگی از کانون سراسری انجمن­های صنفی کارگری مسئولین ایمنی و بهداشت کار کشور و رئیس مرکز در خصوص برگزاری آموزش­های ایمنی کار رسید، اشاره نمودند و این امر را فرصتی مناسب در کاهش حوادث کاری از طریق برگزاری دوره­ های آموزشی دانستند.

در نهایت آقای فتح ­اللهی به جمع­ بندی جلسه پرداختند و اظهار داشتند کانون عالی زیر مجموعه ­های زیادی دارد که یکی از آنها کانون سراسری انجمن­ های صنفی کارگری مسئولین ایمنی و بهداشت کار است و ابراز علاقمندی نمودند تا برای بهره­ مندی از ظرفیت­ های آموزشی این تشکلات تخصصی، مجوز آموزش ایمنی کار به کانون عالی انجمن­ های صنفی کارگری سراسر کشور نیز واگذار شود که این موضوع با استقبال حضار مواجه شد.

در خاتمه سرکار خانم دکتر اولاد­زاد دستیار رئیس مرکز به ارائه مطالعه تطبیقی در خصوص مراکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار 7 کشور (کره جنوبی، فنلاند، فرانسه، ترکیه، نیجریه، ژاپن، نیوزلند) با ایران پرداختند که فایل ارائه از محل این پیوند در دسترس می­ باشد.

در خاتمه شرکت­کنندگان از دپارتمان­های تخصصی و آزمایشگاه ­های مرکز و همچنین فرهنگسرای دائمی ایمنی و بهداشت کار بازدید نمودند و مقرر شد این جلسات به طور مستمر برگزار شوند.

۱۰ مهر ۱۳۹۷ ۰۸:۴۲
تعداد بازدید : ۶۹
کد خبر : ۱۲۶,۲۶۴