پیشنهاد راه اندازی بنیاد ملی گفت وگو های اجتماعی

رییس موسسه کار و تامین اجتماعی پیشنهاد راه اندازی بنیاد ملی گفت وگو های اجتماعی را مطرح کرد .
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، دکتر محمدرضا سپهری امروز سه شنبه 24 بهمن در نشست تخصصی گفت وگوی اجتماعی سه جانبه که در محل مجموعه فرهنگی تلاش برگزار شد، درباره اهمیت گفت وگوی اجتماعی توضیحات علمی ارائه کرد.
وی گفت: جوامعی می توانند در چالش های اقتصادی غالب شوند که بتوانند فرهنگ گفت وگوی اجتماعی را ترویج کنند و گفت وگوی اجتماعی ابزار بسیار مناسبی برای جلب مشارکت مردم به شمار می رود .
رییس موسسه کار و تامین اجتماعی ادامه داد: فرایند مذاکره، مشاوره، تبادل اطلاعات بین نمایندگان دولت، کارفرمایان و کارگران درباره موضوعات مورد علاقه در رابطه با شرایط اقتصادی و اجتماعی می تواند منجر به عقد موافقت نامه یا پیمان شود؛ یعنی فرایند تبادل نظر و مذاکره برای دستیابی به توافق بر اساس منافع مشترک است.
دکتر سپری اشاره کرد: فرایند سیاست گذاری های اقتصادی و اجتماعی، کاهش چالش های اجتماعی، رفع تنش های اجتماعی در دوره های گذار اقتصادی، دستیابی به معاهدات اجتماعی، اصلاحات اقتصادی و اجتماعی، بهبود شاخص های توسعه اجتماعی و تسهیل فرایند توسعه ملی را از اهداف و مزایای گفت وگوی اجتماعی دانست و افزود: با ابزار گفت وگوی اجتماعی سرمایه های اجتماعی نیز تقویت می شود .
وی فرهنگ سازی و نهادینه شدن فرهنگ تعامل و گفت وگو را از پیش شرط های گفت وگوی اجتماعی برشمرد و اظهار کرد: گفت وگوی اجتماعی همیشه بر پایه احترام به حق آزادی انجمن ها و نهادها بوده و باید بر اساس اصول عقلی، موازین منطقی و حقایق اجتماعی استوار باشد.
رییس موسسه کار و تامین اجتماعی ادامه داد: گفت وگوی موثر نیازمند نهادهای اجتماعی است ، نهادهایی که دولت آنها را به عنوان شرکای اجتماعی قانونی خود بپذیرد و ذینعان نیز از تصمیمات آنها حمایت کنند .
وی داشتن صلاحیت های علمی و فنی به منظور رسیدن به اهداف و ادبیات مشترک را از دیگر پیش شرطهای گفت وگوی اجتماعی برشمرد .
دکتر سپری اضافه کرد: گفت وگوی اجتماعی دو جانبه، سه جانبه و با همکاری سازمان های بین المللی از اشکال گوناگون گفت وگوی اجتماعی محسوب می شود .
رییس موسسه کار و تامین اجتماعی، سطوح گوناگون گفت و وگوی اجتماعی را توصیف کرد و از موانعی بر سر راه گفت وگوی اجتماعی سخن گفت.

۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ۲۳:۳۹
تعداد بازدید : ۱۱۹
کد خبر : ۱۰۲,۹۲۸